|
|
Торгові центри України. Тенденції та перспективи
|
2009-10-14 22:34:45
Вплив кризи на торгову нерухомість. Минуло більше року з початку кризи в Україні. Тепер фахівці говорять, що ми живемо не в кризовому періоді, а вже в нових економічних умовах. Після початку кризових явищ спостерігається такий ланцюжок: Криза ліквідності -> у населення знизилися доходи -> в першу чергу серед різних сегментів нерухомості постраждала торгова, тому що люди стали менше купувати -> рітейлери і оператори прийшли до власників торговельних центрів проханням у зв'язку зі зниженням товарообігу знизити рівень орендної плати.
Чим характеризується кризу для торговельної нерухомості: - Падіння попиту - Припинення розвитку багатьох компаній - Проблеми з фінансуванням у проектів - Банкрутства девелоперських компаній, банків, багато хто йде з ринку України - Падіння орендних ставок - Сталося перерозподіл часток ринку
Нерухомість - це дзеркало економіки. Після початку кризи девелоперська активність помітно скоротилася. Багато проектів ще тривалий час залишаться на папері. Це пов'язано не тільки з проблемами кредитування у банків, передає socMart. Навіть ті девелопери, у яких є власні фінанси під розвиток торгових центрів, не починають будувати, тому що не розуміють економіки своїх проектів. Зараз ніхто не може спрогнозувати, що буде з орендними ставками через рік, два.
Поведінка покупців. Тенденціями по споживчому поведінки на виставці-конференції Mall Expo & Retailtainment на початку жовтня були названі: - Знизився попит і кількість покупок в сегменті товарів тривалого користування (автомобілі, побутова техніка та електроніка, тощо) - Продукти харчування і товари особистого користування купують на тому ж рівні, але перейшли на більш дешевий сегмент цих категорій - З алкогольною продукцією ситуація протилежна: люди швидше будуть вживати менше, ніж перейдуть на аналоги в більш низькому ціновому діапазоні - Скоротилися витрати на подорожі - В цілому з приходом кризи люди почали віддавати перевагу більш здоровому способу життя - Цікаво, що попит на мобільні телефони не впав. Вони вже сприймаються не як розкіш, а товар першої необхідності
Попит та пропозиція на ринку торговельної нерухомості (Орендар і орендодавець)
Пропозиція. У Києві цього року були введені в експлуатацію такі торгові центри: першу чергу Домосфери, 4ROOM, Аракс, до кінця року плануються до відкриття ТРЦ Dreamtown на Оболонському проспекті (відкриття за планом 22 жовтня 2009р), ТЦ на вул. Малишка, Rainbow на Сиваської, Більшовик 3оч., Торговий комплекс біля Шулявського мосту. На наступний рік перенесли відкриття ТРЦ Скай молл на Ватутіна, ТЦ у складі РК Артеміда, Еспланада (ін. назва Континенталь). Всього, за інформацією з бази будівництв і проектів торгових центрів, у столиці зводять 38 об'єктів зі значною торгової складової. Багато з об'єктів ТЦ і ТРЦ заморожені-приміром, не ведеться будівельних робіт на ТРЦ Мармелад, МФК Торонто Київ, ТЦ біля м. Чернігівська. Але є й позитивні тенденції - влітку почалося будівництво торгового центру на Львівській площі, активізувалося будівництво торгово-офісного комплексу біля м. Театральна. У наступних статтях аналітичний портал з нерухомості socMart розповість докладніше про нових і майбутніх київських торгових центрах.
Попит. Що для одного є метою (орендодавець) для іншого є витрати (орендар). І якщо раніше «на коні» був власник торгового центру, то тепер настала ера командування наймача площ. За оцінками фахівців, орендна ставка за останній рік в торгових центрах Києва впала на 40-60% в доларом еквіваленті і в середньому базова АС становить зараз 1050 дол. на рік за кв.м. Але орендодавці все частіше змушені йти на поступки, щоб зберегти або залучити орендаря - кредитні канікули, відсоток від товарообігу, фіксація орендної плати в гривні. Найгірше себе почувають або неуспішні ТЦ (заповнюваність яких до кризи також була досить високою з-за стрімкого розвитку ринку), або нові торговельні та торгово-розважальні центри, які поки що не зарекомендували себе. Вакантність торгових площ у професійних об'єктах у Києві становить 3-5%, у менш успішних доходить до 10%. Багато орендодавці переходять на інші схеми роботи - наприклад, так будуть працювати гіпермаркети Ашан в мережі ТРЦ Панорами груп (раніше співпрацювали з розорився Україні оператором Окей). Взаємодія з Achan йде за таким принципом - є фіксована ставка, але якщо певний відсоток від товарообігу гіпермаркету її перевищує, сплачується тільки відсоток. ТРЦ Панорами груп це - споруджуваний Скай молл (Днепрвская пристань) в Києві, Сонячна галерея в Кривому Розі, City Mall в Запоріжжі. Гіпермаркети Ашан займуть в цих ТРЦ у сумі площу в 43 тис.кв.м. Такий договір оренди компанії підписали на десять років з подальшою пролонгацією.
Перспективи ринку торгових центрів Києва: - Деякі з майбутніх торгові і торгово-розважальних центри будуть вводити в кілька черг (фаз), тільки таким чином можна буде досягти заповнюваності площ. - У найближчі роки варто очікувати нових банкрутств девелоперів. Банки будуть змушені продавати торгові центри за ціну нижче заставної, щоб самим залишитися на плаву. - Можна сміливо прогнозувати збільшення кількості операцій зі злиття і поглинання на ринку серед ритейлерів і девелоперів - Вже цього року на ринок вийде кілька великих об'єктів, після цього варто очікувати затишшя за новими площами. Багато масштабних торгові центри заморожені на стадії проектних розробок, і навіть якщо їх почнуть зводити наступного року, на ринок вони вийдуть не раніше 2012-2013гг .- Загальна ситуація на ринку ТЦ і ТРЦ буде прямо залежати від того, як швидко економіка України почне одужувати після світової кризи. Важливим є відновлення банківського кредитування девеломента.
Автор: socMart ( При передруку заслання, а для інтернет-видань — гіперпосилання, на http://www.socmart.com.ua/ обов'язкова.)
Ви можете отримати детальнішу інформацію про бази даних об'єктів, що будуються і проектованих, і умови покупки, перейшовши по одному з пропонованих заслань, або зв'язавшись з директором по продажах Валентиною (моб. 80674422994)
Хотите знать больше о строящихся и проектируемых жилых зданиях Киева ( СКИДКА 40 % !)? Хотите знать больше о строящихся и проектируемых зданиях Львова?
Хотите знать больше о строящихся и проектируемых зданиях Донецка?Хотите знать больше о строящихся и проектируемых бизнес центрах Киева?
Хотите знать больше о строящихся и проектируемых гостиницах Киева, с контактами заказчиков, генподрядчиков, т.д.?
Хотите знать больше о заявленных торговых центрах Киева?
|
|
|
|
|
|
Поиск
|
Подписка
|
|
|
|
|
|
|
|