2009-11-09 18:13:54
Таким питанням задається приватний капітал. Можливості співпраці бізнесу і держави? Які труднощі чекають інвестора в процесі роботи з державною владою? Про все це фахівці компанії Соцмарт викладають в цій статті за результатами Всеукраїнського форуму Державно-приватне партнерство.
В результаті співпраці держави в особі чиновників і бізнесу в особі інвестора отримуємо інфраструктурні об'єкти, це дороги, мости, аеропорти, і такі актуальні сьогодні об'єкти для Євро-2012. Сьогодні нелегко залучати інвесторів до України, відмовка, що перешкода цього наступив криза, головною причиною є сама держава, яка повинна виступати партнером, а в українських реаліях скоріше навпаки.
Прохання не заважати
Зацікавлений вкладати гроші бізнес, раз у раз спотикається про численні дозволи, тендери та недосконале законодавство. Першою перешкодою на шляху реалізації проектів встає дозвіл на будівництво, за яким можна ходити роками. Сьогодні крига скресла, щоправда, злегка, у вигляді прийняття необхідних рішень з боку уряду, міністерства регіональної політики та парламенту. Але це лише мала дещиця від необхідного.
При нормальному, цивілізованому співпраці держави та приватного партнера, перший із сторін отримує якісний інфраструктурний об'єкт, як приклад, мета інвестора - отримати прибуток. У сучасних українських реаліях держава в особі чиновників всіляко перешкоджає отриманню прибутку для бізнесу, в першу чергу, створюючи колізії в законодавчій базі, яка взагалі не орієнтована на приватного партнера.
Існуючі тендери скоро стануть об'єктами анекдотів, оскільки всі ми думаємо, що їх проведення гарантує шлях до Європи, але забуваємо, що влаштовуємо їх за українськими правилами. Тендери проходять, коли заздалегідь відомий переможець і коли у конкурсному відборі заявлено тільки один учасник, зазначає портал з нерухомості socMart.
Укладаючи договір з інвестором, держава відводить собі чільну роль і залишає собі право в односторонньому порядку розривати договір.
Порятунок потопаючих ...
Складається враження, що держава не розуміє сенсу такого співробітництва. І в існуючих умовах всі державно-приватне партнерство зводиться до очікування, хто кого перший кине.
Насправді ми не ставимо за мету вихлюпувати негатив і критикувати держава даремно, наша мета показати, що тільки бізнес зможе змінити ситуацію, лише за допомогою правового та суспільного тиску, можна змусити чиновників робити свою роботу. На перший погляд парадоксально, змушувати когось виконувати свою роботу, за яку він і так отримує гроші. Але тільки таким способом можна запустити модель відповідального громадянського суспільства. Все просто, сам батько бюрократії Макс Вебер вважав, що це ідеальний тип адміністративної організації за умови дотримання правил, залишилося тільки навчити бюрократів дотримуватися правил.
Автор: Інна Фрізюк
Джерело: socMart ( При передруку заслання, а для інтернет-видань — гіперпосилання, на http://www.socmart.com.ua/ обов'язкова.
|