2010-01-14 23:31:13
Головною темою останнього десятиліття стало енергозбереження. Окрім дорогого газу, думати про енергозберігаючі технології змушують екологічна ситуація в усьому світі і обмежені запаси ресурсів, пише Socmart.
У Копенгагені з 8 по 10 грудня відбулася всесвітня конференція ООН, з питань протидії кліматичних змін. Конференцію відвідали понад 15 тисяч делегатів із 192 країн, які обговорили питання зменшення шкідливих викидів СО2 в атмосферу.
В Україні існує своя програма енергозбереження і зниження енергоємності, розрахована до 2030 року. Урядова програма передбачає зниження енергоємності економіки на 50% до 2030 року. Щоб досягти зазначених результатів будуть потрібні інвестиції від 1 до 5 млрд. доларів. У 2005 році було створено Національне агентство з енергозбереження ресурсів (НАЕР). Підприємства з енергоємної інфраструктурою, енерговитратне національне комунальне господарство робить Україну самої енергоємної країною Європи, а виготовлену продукцію не конкурентів.
Заважають впровадження технологій енергозбереження
* Відсутність мотивації, особливо у підприємств бюджетної сфери * Неоднорідна тарифна політика * Обмежені технічні можливості * Відсутність комерційного фінансування енергоефективних програм, внаслідок низької інформованості та відсутність бажання з боку комерційних банків * Неможливість надати ліквідне заставне майно для отримання кредитування, інформує Socmart.
Приміром, пріоритетними для європейської моделі енергозбереження є: 1. Скорочення споживання та мінімізація втрат енергії (minimize energy loss)
2. Використання альтернативних енергетичних ресурсів (use renewable energy sources)
Нормальна практика для європейських країн компенсаційні програми по заміні старих вікон та утеплення старих будинків. Уряду Франції та Бельгії оплачують 50% від вартості при утеплення старих будинків своїм жителям. Приклад найближчих сусідів Польщі показує, що при комплексному підході і підтримки держави за 10 років вдалося заощадити близько 30% енергії при опаленні житлових будинків, повідомляє Socmart.
Стратегія енергоефективності один з ключових у співпраці між Світовим банком і Україною найближчим часом.
Для надання фінансування Світовий банк вивчив і оцінив проект енергоефективності. Фінансовим установою було запропоновано встановити проміжний п. Потім відкрити показник зниження енергоємності, який до 2015 року складе 15%. Потім буде відкрита кредитна лінія через Укрексімбанк для реалізації плану зі зниження енергоємності. Спеціаліст з енергетики та вуглецевого фінансування Світового Банку Олександр Філоненко розповів, що зараз проходять переговори і у разі позитивного рішення. Перший транш запланований на вересень 2010 року.
Джерело: http://www.socmart.com.ua (При передруці посилання, а для інтернет-видань - гіперпосилання, на http://www.socmart.com.ua/ обов'язкове.)
|