2008-03-12 23:30:07
Транснаціональні девелопери та інвестори ринку нерухомості прийшли до одностайного висновку: найперспективнішим регіоном для вкладень незабаром стане Україна, пише газета The Financial Times.
Україна стане "наступною Польщею", говорять експерти, посилаючись на цифри. Зростаючі доходи багатомільйонного населення країни створюють попит на офіси та нові магазини, а географічне положення країни - з однієї сторони Росія, з іншого боку – Польща, Румунія й Угорщина – відповідає вимогам промисловців. У стратегічному плані Україна лежить на кордоні Європи з Азією.
Експерти, що спеціалізуються на даному регіоні, вважають, що Україна – найбільш сприятливий ринок для інвестицій. Проблема, однак, полягає в тому, що усвідомлення цього факту багатьма інвесторами, може призвести до зменшення прибутків, при тому, що ризики для західних інвесторів збережуться.
Україна - друга за розмірами країна Європи. Її населення становить більше 46 мільйонів. Україна, однак ще досі бідна країна: за даними за 2003 рік, майже 40% населення живуть за межею бідності.
Найбільш очевидний ризик для бізнесу в Україні полягає у сфері політики: після кризи, яка сталася навесні минулого року, були проведені дострокові парламентські вибори, і до грудня в країні змінився прем'єр-міністр.
За словами аналітиків, уряд міг би робити більше для поліпшення інвестиційного клімату, наприклад, більш завзято боротися з корупцією, розвивати ринки капіталу та вдосконалювати правову базу.
У довгостроковій економічній перспективі існує потенційна погроза перегляду податкових, торговельних і митних пільг, а також обіцянка уряду зберегти обмежувальні квоти на експорт зерна.
Але українська економіка продовжує бурхливо розвиватися, незважаючи на політичний хаос і "фонові" сумніви в механізмах державного управління. Темпи росту ВВП у реальному обчисленні в 2006-м і 2007 роках досягли без малого 7%, завдяки активному роздрібному споживанню, що, у свою чергу, на який вплинуло зростання зарплат і пенсій.
Саме тому багато хто з девелоперів вважає, що Україна дозріла, насамперед, для будівництва роздрібних торгових центрів, які відтягнуть на себе частину цих грошей. Фахівці пророкують, що в потенціалі в країні може існувати як мінімум один досить великий торговий центр у кожному великому місті. А в Україні велике місто – це місто з населенням у кілька мільйонів чоловік.
У фірмі Cushman & Wakefield, що дає консультації в сфері нерухомості, відзначають, що політичні проблеми в основному не позначаються на економіці й, що "після недавніх виборів на українському ринку потроху відновлюється нормальна обстановка".
Ринок дотепер відносно нерозвинений, якщо не брати до уваги Київ, який вже залучив інтерес західних компаній. Наразі момент в Україну інвестують кошти переважно девелопери, оскільки об'єктів якісної комерційної нерухомості в країні відносно мало - інвесторам майже нема чого придбати, навіть якщо в них виникне таке бажання.
Менеджери інвестиційних фондів уважають, що в Україні широкі можливості для застосування стратегій, розрахованих на експлуатацію сприятливих можливостей, хоча ступінь ризику підвищений, а механізми ринку нерухомості розвинені погано.
Українським ринком зацікавилася інвестиційна компанія Raven Russia, що має лістинг у Лондоні. Нещодавно вона одержала дозвіл своїх акціонерів на поширення діяльності в Україну. Хоча головним полем діяльності для компанії залишиться Росія, ці девелопери вважають Україну значимим ринком для майбутнього о росту.
"Потенціал цієї країни величезний, - говорить Глин Херш, виконавчий віце-голова ради директорів Raven Russia, - особливо в сфері розвитку логістики. Інвесторам варто чітко розуміти, що саме вони роблять, а також ретельно вивчати ситуацію, але прибутки можуть бути дуже великими".
Прибутковість в Україні дотепер відносно велика в порівнянні із сусідніми країнами, що спонукує агенції нерухомості пророкувати ріст ринку інвестицій.
"Варто спостерігати за такими країнами, як Україна і Туреччина, де існує низка перспективних можливостей, про які поки мало хто знає", - говорить Саймон Мур, аналітик з Collins Stewart. Він насамперед говорить про перспективи великого росту капіталу і сприятливі можливості "на стадії девелопменту нерухомості".
Однак існують побоювання, що український ринок просто не готовий для обсягів капіталу, які планується вкласти в Україну.
Марко Могьюлл, засновник Benson Elliot Capital Management, застерігає, що приплив готівки може викликати появу "мильної кульки". "Масштаби української економіки відносно невеликі, а, отже, вона може абсорбувати лише обмежений обсяг капіталу, а потім здується небезпечний кулька ліквідності", - відзначає він.
Існують також і актуальні практичні проблеми. За словами одного з місцевих агентів з торговлі нерухомістю, ключовим питанням для девелопера є проблема власності на землю, а Україна, очевидно, страждає від постійних суперечок щодо права власності на той або інший об'єкт.
Тому багато девелоперів зміцнюють зв'язки з місцевими партнерами, що є важливим для таких етапів будівництва, як підключення до водо- і електропостачання.
В Україні, як і у всіх країнах, що не входять у ЄС, існує також ризик, пов'язаний із місцевою валютою. Інвесторам радять убезпечити себе від цього ризику шляхом хеджування, використовуючи будь-який із численних складних інструментів, наприклад, валютні опціони й свопи, або застрахувати свої валютні надходження через страхові компанії. "
http://www.rynok.biz/
|