2008-08-11 16:04:51
За I півріччя заборгованість українців по іпотеці склала 56,7 млрд грн, за II квартал іпотечний портфель збільшився на 5,6 млрд грн. Так, за 6 місяців 2008 року приріст портфеля склав 12 млрд грн, або 25%.
Можна зробити висновок, що цього року банки майже не зменшили обсяги видачі іпотечних кредитів населенню, пише щотижневик «Бізнес».
Офіційна статистика Нацбанку не підтвердила думки так званих експертів, які протягом уже кількох місяців тільки і повторюють: банки припинили кредитувати, отримати іпотеку неможливо. «Безумовно, темпи сповільнилися, але банки продовжують видавати багато кредитів. Інша справа, що кредити подорожчали», - говорить Ігор Шевченко, начальник департаменту організації продажів продуктів роздрібного банкинга банку «Фінанси і Кредит».
У своїй статистиці по іпотеці Нацбанк виділяє наступні кредити: на придбання, будівництво і реконструкцію нерухомості. Зараз на такі позичи припадає 51,7 млрд грн, або більше 90% всіх іпотечних кредитів населенню. Примітно, що у першому півріччі цей сегмент ріс навіть інтенсивніше, ніж сукупна іпотечна заборгованість приватних осіб.
У другому кварталі левову частку іпотечних кредитів видавали в американських доларах. За підсумками липня портфель гривневих іпотек збільшився всього на 40 млн грн. А от за підсумками півріччя найбільше подорожчала гривнева іпотека. Так, з початку року ставки по займах у нацвалюті збільшилися в середньому на 4 п.п. - до 18,2% річних. Це пояснюється кризою ліквідності, внаслідок якої деякі банки взагалі припинили кредитувати у нацвалюте. При цьому доларові позики (згідно з даним НБУ) подорожчали на 0,9 п.п. Іпотека в євро з початку року подорожчала на 1,1 п.п., а кредити на житло у швейцарських франках - 1,5 п.п.
Поряд з житловою солідні темпи росту демонструє і комерційна іпотека. Так, згідно з даними на 1 липня заборгованість по комерційній іпотеці сягнула 20,8млрд грн, тобто піврічний приріст ринку склав 3,7 млрд грн. При цьому 12,2 млрд грн - це іпотечні кредити на купівлю, будівництво і реконструкцію нерухомості. Цей сегмент із початку року збільшився на 1,8 млрд грн (+17%).
На відміну від приватних клієнтів, компанії частіше беруть кредити на нерухомість у нацвалюті, на заборгованість у доларах припадає менш 50% сукупного портфеля. І це незважаючи на те, що гривнева іпотека для бізнесу подорожчала більше, ніж для населення. Процентні ставки по комерційних кредитах у гривні збільшилися більш, ніж на 5 п.п. - до 19,4% річних, комерційна іпотека у доларах подорожчала менше - на 0,5 п.п.- до 12% річних.
Причому обсяги кредитування банками будівельної галузі з початку року теж виросли майже на 7 млрд грн (+33%)- до 28,3 млрд грн. За минулий рік, портфель кредитів, виданих будівельним компаніям, збільшився більш ніж на 10 млрд грн (+102,5%). Подібні цифри повністю суперечать заявам представників будівельної галузі.
У цілому банкіри вважають зниження темпів росту кредитного портфеля позитивним фактором. «Минулі роки можна охарактеризувати як період «дикого неприборканого» росту. У банкірів була установка видавати кредити всім. Зараз багато банків переглянули свою кредитну політику, і спостерігаємо здоровий ріст, банки нарощують портфель на рахунок кредитів, виданих грошовитішим позичальникам», - запевняє Євгеній Демянов, заступник директора департаменту частки банкинга «Райффайзен Банку Аваль». І додає, що до кінця року зміни ситуації не варто очікувати.
Жанна Гаращук
http://www.rynok.biz/
|