2008-08-27 23:43:20
Український сектор нерухомостi приносить iноземним iнвесторам непоганi прибутки, однак при здiйсненнi угод їм потрiбно рахуватися iз значними втратами часу – пише Нiна Єглiнскi в австрiйськiй Die Presse.
"Вище, швидше, дальше" (так у текстi – прим. перекл.) - цей девiз Олiмпiйських iгор характеризує також ринок нерухомостi в Українi. У Києвi, Днiпропетровську, Донецьку i Одесi важко не помiтити чисельних будiвельних майданчикiв, пише iнтернет-видання "Iнозмi". Ринок нерухомостi вже чотири роки переживає справжнiй бум. Лише у Києвi за перiод з 2005 по 2008 рiк iнвестицiї у цей сектор зросли бiльш нiж вдвiчi. Прибутковiсть в розмiрi вiд 20 до 35 процентiв приваблює iноземних iнвесторiв. Цiни на офiснi примiщення реагують на пiдвищений iнтерес з боку покупцiв та зростають, що в майбутньому повинно призвести до зниження прибутковостi iнвестицiй.
Процес купiвлi часто затягується
Свiтова криза на ринку нерухомостi поки оминула український ринок: «Попри свiтову фiнансову кризу велика кiлькiсть проектiв, якi знаходяться на стадiї планування, засвiдчує, що рiвень девелопменту нерухомостi i надалi залишатиметься високим», - так звучить прогноз консультанта з нерухомостi фiрми «Colliers International». Вiльнi земельнi дiлянки пiд забудову в центрi столицi вже стають справжнiм дефiцитом.
Однак при придбаннi земельних дiлянок потрiбно враховувати значну втрату часу. Оскiльки придбати державну землю можна лише на аукцiонах та тендерах, процес купiвлi затягується. Досить часто вiдсутнiй чiткий розподiл компетенцiй мiж багатьма iнституцiями, якi задiянi в процесi прийняття рiшень.
Навiть для таких досвiдчених девелоперiв як австрiйська GLD Invest Group, що зводить 28-поверхову офiсну будiвлю в центрi Києва, працювати в українському законодавчому полi непросто. «Рiшення потрiбно приймати дуже швидко», - стверджує Клеменс Лєр, керiвник GLD у Києвi. Саме тому такого роду iнвестицiї можуть бути ускладненими для акцiонерних товариств. Києвом циркулюють iсторiї про одну вiдому мiжнародну торговельну мережу, шлях прийняття рiшень у якiй з Києва через Москву, Стокгольм та Лондон забирав стiльки часу, що iнвестицiї так i не були здiйсненi. Для того, щоб укласти орендний договiр на земельну дiлянку, GLD наприкiнцi 2006 року змушена була купити розташованi на нiй будiвлi. Лише пiсля придбання гаражного комплексу компанiя змогла подати заявку на оренду земельної дiлянки, а з нею – i заявку на приватизацiю до Київської мiськради. Власне, мiськрада повинна була прийняти рiшення ще рiк тому, однак розвиток полiтичної ситуацiї в країнi загалом та в Києвi зокрема призвiв до затримки цього процесу. Тепер мiськрада повинна дати свою згоду 28 серпня. Пiсля отримання свiдоцтва про купiвлю компанiя в жовтнi нарештi зможе розпочати будiвництво.
Покупець – середнiй клас
«Без розгалуженої мережi партнерiв зi сфер бiзнесу, полiтики та мiсцевого самоуправлiння укладення успiшної угоди фактично неможливе», - каже Лєр, який перед тим як обiйняти посаду в GLD працював у Raiffeisen Zentralbank Oesterreich у Вiднi, а також для Raiffeisenbank в Москвi та Києвi. Проект, вартiстю бiльш нiж 100 млн. євро, фiнансується австрiйським банком. План, спiльно з українським партнером, розробило вiденське архiтекторське бюро Zehethofer. Будiвництво здiйснюватиме австрiйська компанiя Porr AG спiльно з українським субпiдрядником. Схожий за амбiцiйнiстю проект компанiї Raiffeisen Evolution поки що пробуксовує. Наступного року в компанiї хочуть розпочати зведення офiсно-житлового комплексу в Шевченкiвському районi столицi, який активно розвивається. Пропозицiєю сучасних помешкань та офiсiв тут планують перш за все задовольнити попит з боку середнього класу.
«Потреба в житлi у даної цiльової групи дуже велика», - каже Геральд Бек, керiвник Raiffeisen Evolution. Молодi сiм‘ї та високоосвiченi спецiалiсти бiльше не хочуть жити разом з батьками та дiдусями-бабусями в панельних будинках, збудованих в 1960-х роках. Прагнення жити окремо все бiльшою мiрою фiнансуються через банкiвськi кредити, досить часто сума початкового внеску становить лише 15 чи 20 вiдсоткiв вiд вартостi квартири. Свiтова фiнансова криза останнiми мiсяцями далася взнаки i в Українi: тепер банки не так охоче видають кредити. Однак Геральд Бек впевнений, що йому вдасться продати збудованi помешкання: «Наступнi 4-5 рокiв бум тут триватиме».
http://www.realt.ua/
|