Аналитика и исследования коммерческой и жилой недвижимости Украины


Главная О компании Услуги компании Наши клиенты Реклама Контакты






Криза будiвельникiв ударить по кишенях киян!

2008-10-28 23:32:37

socmart-fotoЯк стало вiдомо "Хрещатику", через кризу в будiвельнiй галузi найближчим часом у столицi з`явиться близько 20 довгобудiв, через що майже 1 тисяча киян зазнають збиткiв на суму $150 млн. Своєю чергою забудовники, якi не можуть здати житловi будинки вчасно, розводять руками та наголошують, що стали заручниками фiнансовї кризи в Українi та свiтi. 


  Тим часом Кабмiн намагається полегшити життя будiвельним компанiям, лобiюючи вiдповiдний законопроект. Однак, на думку експертiв, прийняття "антикризового" закону допоможе лише окремим компанiям та позбавить бюджет Києва понад 1 млрд грн.
Будiвельному буму — кiнець!

Як стало вiдомо “Хрещатику”, в столицi є загроза призупинення будiвництва майже двох десяткiв житлових будинкiв, через що можуть постраждати бiльше як тисяча киян, якi вже купили квартири в них, зокрема i в кредит. Через це можуть зазнати збиткiв на суму близько $150 млн (1 тис. квартир помножити на середню ринкову вартiсть квартири в Києвi на первинному ринку — $150 тис. — “Хрещатик”).

Як повiдомляв “Хрещатик” ранiше (№ 166 вiд 18.10.2008), ще на початку осенi вже починали заморожувати свої проекти бiльшiсть будiвельних компанiй столицi. Однак вони сподiвалися, що криза галузi восени мине, а ринок нерухомостi оживе з пожвавленням дiлової активностi.

Втiм, за даними столичних агенцiй нерухомостi, кiлькiсть угод купiвлi-продажу житла на первинному ринку столицi знизилися бiльше як на 60 % порiвняно з показниками червня поточного року. Такi тенденцiї спричинило скорочення iпотечних пропозицiй українських банкiв, а також вичiкувальна позицiя покупцiв, якi ждуть, що житло подешевшає.

Своєю чергою будiвельнi компанiї також опинилися у скрутi: з одного боку, банкiвськi кредити для них також стали недоступними, а з iншого — в населення або немає коштiв, щоб купувати квартири в новобудовах, або потенцiйнi покупцi чекають на зниження цiн. Проте вони не змiнюються, житла нiхто не купує, а будiвельнi компанiї заморожують свої роботи.

На думку експертiв, таких об’єктiв у столицi вже близько двох десяткiв, i надалi їх ставатиме лише бiльше. За словами екс-заступника головного архiтектора Києва Вiктора Глєби, кiлькiсть таких об’єктiв може зрости i до 30, адже кошти в бiльшостi компанiй на добудову вичерпалися. “Якщо житловий будинок не закiнчено бiльше нiж на 20 %, вiн має всi шанси стати довгобудом на невизначений термiн”, — повiдомив “Хрещатику” пан Глєба. За словами Вiктора Глєби, для зведення одного будинку потрiбно щонайменше 1 млн грн. Та через вiдсутнiсть кредитної лiнiї i скорочення продажу в будiвельникiв грошей уже немає.
Переформатування будiвельного ринку

Проте самi забудовники переводять стрiлки на уряд та парламент, наголошуючи, що ситуацiю в галузi ускладнює економiчна нестабiльнiсть i бездiяльнiсть органiв державної влади, якi нiчого не роблять, аби полiпшити життя цим компанiям. Як повiдомили “Хрещатику” на анонiмних засадах у компанiї “НЕСТ”, через пiвроку iмовiрно, що криза на ринку первинної нерухомостi сягне свого апогею, коли низка будiвельних компанiй просто збанкрутує та пiде з ринку. Це пiдтвердив “Хрещатику” i Вiктор Глєба, який зазначив, що проблеми вже почалися в девелоперськiй компанiї “XIX столiття”, котра найближчим часом продасть пакет своїх акцiй iноземним iнвесторам.

Утiм, за словами прес-секретаря ХК “Київмiськбуд” Зої Федорчук, незважаючи на труднощi, окремi компанiї однак працюють i призупиняти роботу не збираються. “Це пiдтверджує i той факт, що минулої суботи “Київмiськбуд” здав в експлуатацiю житловий будинок на Осокорках, й попри кризу в галузi, свої об’єкти компанiя не заморожуватиме”, — наголосила “Хрещатику” панi Федорчук.
Експерти припускають злиття та низку поглинань окремих будiвельних компанiй, а також монополiзацiю будiвельного ринку столицi. З огляду на це, монополiсти навiть зможуть знижувати цiни на житло, щоб привабити покупцiв, та однак залишатимуться в межах високої рентабельностi. А втiм, це може статися не ранiше, нiж через рiк, а коли добудують об’єкти придбаних монополiстами компанiй, наразi не вiдомо.
Справи рук самих потопаючих

Зi свого боку юристи радять наразi утриматися вiд придбання житла, а тим громадянам, якi вже купили квартири на первинному ринку i яким загрожує зволiкання зi здачею цих будинкiв в експлуатацiю, юристи радять звертатися з позовами до суду. “Насправдi й будiвельнi компанiї, й банки у вiдповiдних угодах виписують саме такi пункти, якi всi ризики перекладають на громадян, та якщо котрась зi сторiн не виконує своїх зобов’язань, громадяни мають право подати позов до суду та вимагати вiдшкодування матерiальних та моральних збиткiв з будiвельної компанiї”, — повiдомили “Хрещатику” адвокати юридичної фiрми “Мавр”. За їхнiми словами, купуючи житло в кредит, обов’язково потрiбно уважно читати умови угоди, адже зазвичай у нiй є пункти, що в разi iнфляцiї, пiдвищення цiн на будiвельнi матерiали та пальне вартiсть квартири може збiльшитися. Водночас на випадок зриву будiвництва в договорах прописують, що “за незалежних вiд забудовника обставин” нiякої вiдповiдальностi вiн формально не несе.
Житлова панацея вiд БЮТу

Тим часом уряд подав на розгляд парламенту законопроект № 3309 вiд 22.10.2008 “Про мiнiмалiзацiю впливу свiтової фiнансової кризи на економiку України. Згiдно з окремими пунктами цього законопроекту, передбачається зокрема полiпшення умов працi будiвельним компанiям шляхом зменшення пайової участi забудовникiв у вiдрахуваннях до мiсцевих бюджетiв. Зокрема урядовцi пропонують зменшити сукупнi вiдрахування будiвельних компанiй до 5 % для житлових примiщень (замiсть 20 %) та до 2 % для нежитлових (замiсть 10 %). Крiм того, законопроектом передбачено скасування вiдрахувань забудовниками на розвиток iнфраструктури району, на територiї якого вiдбувається будiвництво, в розмiрi 0,1 % загальних обiгових коштiв та 3 % суми, видiленої на нове будiвництво.

Нагадаємо, в серпнi Кабмiн вже ухвалював постанову про зменшення вiдрахувань забудовниками до мiсцевих бюджетiв. Однак Київрада своїм рiшенням скасувала окремi пункти цiєї постанови, чим забезпечила надходження до бюджету-2009 бiльше як 1 млрд грн.


Однак доля згаданого законопроекту наразi не вирiшена, адже парламент не працює через вiдверте лобiювання “потрiбних антикризових” рiшень окремими фракцiями, зокрема i БЮТ. А втiм, на думку експертiв, якщо навiть цей документ i ухвалять, вiд системної кризи в будiвельнiй галузi вiн не убезпечить. Адже допоможе лише компанiям, наближеним БЮТ, а також позбавить столицю бiльше як 1 млрд грн вiдрахувань забудовникiв. Тим часом криза в будiвельнiй галузi спричинена саме перегрiвом ринку та необґрунтовно високими цiнами на житло. Свiтова ж фiнансова криза має лише опосередкований вплив на будiвельну галузь країни, — впевненi експерти.  


Автор :   Дмитро ДУБЕНСЬКИЙ

 

http://realt.ua/

Поиск

Подписка

Базы компаний, ТЦ, БЦ, жилья
Готовые исследования, обзоры
Новости, статьи и аналитика
RSS-лента (новости, статьи и аналитика)
RSS-лента (Базы компаний, ТЦ, БЦ, жилья)
RSS-лента (Готовые исследования, обзоры)