2008-11-28 22:11:43
Кризові явища в економіці, неважливо яку природу вони носять і якими політекономічними теоріями пояснюються, точно завжди мають один істотний негативний ефект – безробіття.
Українська економіка з часів отримання незалежності і так не радувала робочу силу особливою зайнятістю, лише тільки останніми роками можна було сміливо сказати, що не працював тільки ледачий. Але, схоже, ринок праці починає стрімко звужуватися.
Кровоносна система ринку інформації Інтернет дає нам досить тривожні дані.
Тільки у жовтні проти вересня кількість розміщуваних в Інтернеті нових резюме виросла на 12,6% (52,7 тис. проти 46,8 тис.). У порівнянні з жовтнем 2007 року кількість резюме взагалі збільшилася на 42%.
Найбільш «непотрібними» на ринку праці є юристи – 2,6 резюме на одну вакансію, за ними йдуть журналісти – 1,7 резюме, і на третьому місці - викладачі і вихователі – 1,5 резюме на одну вакансію. Але якби безробіття росло тільки у сфері послуг - як виявилося, реальний сектор зазнає не менших труднощів.
Державний комітет статистики повідомив, що жовтневий об'єм промислового виробництва в Україні, до жовтня минулого року зменшився на 19,8%, це третє падіння показника в поточному році після спаду на 4,5% у вересні і 0,5% в серпні. В цілому, за повідомленням того ж Держкомстату, підсумок десяти місяців показав уповільнення зростання промислового виробництва до 2,2% з 5,1% за підсумками періоду січень-вересень.
Як відмічено в статистичному звіті, в жовтні в порівнянні з вереснем 2008 року виробництво в реальному секторі зменшилося на 7,6%. А ось цей сигнал куди небезпечніший.
Сфера послуг все одно ґрунтується на реальному виробництві, і якщо виробництво матеріальних благ показує негативну динаміку, то звільненим юристам знайти роботу буде можливо ще ой як не скоро.
Першими здалися металурги. За даними Всесвітньої асоціації виробників стали (WSA, колишній міжнародний інститут чавуну і сталі - IISI), Україна в показниках жовтень до жовтня знизила виробництво сталі вдвічі (на 48,7%) - до 1,861 млн. тонн. Превалююча більшість українських металургійних підприємств вже близько місяця працює в режимі триденного робочого тижня.
Друга важлива галузь України – хімічна – в цілому скоротила виробництво на 20%-50%. «Ціни тільки на аміак на світовому ринку знизилися втричі в порівнянні з третім кварталом цього року», - сказав міністр промислової політики Володимир Новицький. За його словами, ціни на аміак, карбамід, фосфорні і складні добрива вже впали нижче за собівартість, що веде до затовареності складів підприємств і складських потужностей у портах. Зокрема, на середину місяця накопичено 95 тис. тонн аміаку, 190 тис. тонн карбаміду і 80 тис. тонн аміачної селітри. Це змушує українські підприємства зупиняти ці виробництва. За його словами, в жовтні виробництво основної хімії знизилося на 3%, лакофарбної продукції – на 28%, гумотехнічних виробів – на 31%, пластмас – на 11%.
Те саме можна спостерігати і у сфері виробництва будівельних матеріалів. Група Dyckerhoff Zement (Німеччина), яка володіє цементними заводами в 20 країнах світу, розглядає можливість зупинки деяких виробничих ліній на українських цементних заводах «Південьцемент» і «Волинь-цемент», що входять до неї, в період економічної кризи. Цементне виробництво характеризується безперервністю виробничого циклу, тому якщо йдеться про зупинку низки виробничих майданчиків, то це означає скорочення виробництва на тривалий період.
Через падіння виробництва скорочується і виробництво електроенергії. Найбільша в Європі АЕС – Запорізька – обмежила потужність через відсутність попиту на електроенергію: 20 листопада о 06.30 енергоблок №6 відключений від енергосистеми в «холодний» резерв до 11 грудня 2008 року. «В умовах зниження підприємствами попиту на електроенергію з метою підтримки балансу генерації і споживання в енергосистемі на АЕС України вводяться диспетчерські обмеження», - йдеться в повідомленні прес-служби ЗАЕС.
На плаву ще залишаються такі галузі як оброблювальна і АПК. Але населення починає економити на їжі лише в останню чергу, так що тут усе попереду.
В цілому картина не втішна. Рівень зареєстрованого безробіття в Україні до кінця жовтня 2008 року склав 1,9% населення працездатного віку (або 530,1 тис. безробітних). Раніше три місяці підряд безробіття складало 1,8%. Проте, це тільки квіточки. «У 2009 році варто чекати зростання безробіття як мінімум до 7-8%», - прогнозує керівник Державної служби зайнятості України Володимир Галицький. Зниження цін на експорт і зростання цін на імпорт, за прогнозами МВФ, безумовно, позначиться на внутрішньому валовому продукті, що, за законами економіки, підніме рівень безробіття до вказаного рівня, впевнений Володимир Галицький. Він також відзначив, що українцям варто бути готовими до затримок зарплат. «Таке ганебне явище як затримки виплати заробітної плати, поза сумнівом, буде. Можливо, ще не зараз, але в січні і лютому вже можна чекати», - підсумував Галицький.
Середньостатистичному найнятому робітникові України розраховувати особливо нема на що. Представники працедавців вже висловилися за зменшення відповідальності бізнесу за соціальну сферу.
Виконавчий віце-президент Конфедерації працедавців України Олексій Мірошниченко вважає, що уряду необхідно обмежити фінансування державних виплат і пільг, оскільки бюджет країни не здатний їх забезпечити. Крім того, працедавці вустами того ж Мірошниченка ратують за послаблення відповідальності за трудовими договорами. «Ми вважаємо, що необхідно припинити кримінальну відповідальність за невчасну виплату зарплат і за відсутність потрібних законодавством 4% працівників з групою інвалідності», - підкреслив пан Мірошниченко. Знаючи природу нашої держави не складно передбачати, чию сторону вона обере, а поки що тугіше затягуємо паски, ось тільки чи на довго вистачить?
Максим НЕЧИПОРЕНКО
http://www.4post.com.ua/
|