2008-12-11 20:05:52
Упродовж останніх років орендувати склад в столиці або в безпосередній близькості від неї ставало все складнішим. На початку 2008 року в київському регіоні налічувалося близько 300 тис. кв. м складських приміщень. Реальна ж потреба в них складала 600–700 тис. кв. м.
Що? Де? Скільки?
На сьогоднішній день орендувати найпростіше складське приміщення в столиці можна за $12-15 за кв. м на місяць, а вищого класу — за $15-18.
Орендні ставки в логістичних центрах класу «А» площею понад 5 тис. кв. м під Києвом, практично не помінялися і складають $9,5-10 за кв. м на місяць. Розцінки на приміщення класу «А» площею менше 5 тис. кв. м за межами столиці збільшилися на 15-20% і досягли цього року свого максимального рівня — $12 за кв. м на місяць.
Менш професійні об'єкти класу «В» за межами міста, як і раніше, обходяться орендарям в $8-9 за кв. м на місяць, а всі інші (класи «С» і «Д») — $5 за кв. м. Орендні ставки на них практично не мінялися.
Орендувати стало простіше
Зменшення попиту дозволяє компаніям без проблем орендувати складські приміщення будь-яких розмірів. Наприклад, з розряду дефіциту вийшли площі в 1-3 тис. кв. м. Деякі крупні підприємства, що уклали тривалі договори оренди з власниками складів, стали здавати непотрібні ним площі в суборенду. Причому такі пропозиції можна знайти навіть в найбільш ліквідних центрах класу «А».
Орендні ставки зменшаться, бо знизиться активність орендарів
У прогнозах стосовно зміни орендних ставок наступного року думки експертів розділилися. За оцінками Управляючого партнера компанії CB Richard Ellis Радомира Цуркана, в 2009 р. вони зменшаться на 10-15%, що пояснюється подальшим зниженням активності орендарів.
Керівник департаменту інвестицій компанії DTZ Наталія Стельмах стверджує, що ряд зарубіжних підприємств, які планували вийти до України і орендувати складські приміщення під Києвом, відклали свої наміри до кращих часів. Відомі випадки, коли компанії, що займалися пошуком приміщень площею 15 тис. кв. м, зараз готові орендувати 7 тис. кв. м, аналогічні тенденції спостерігаються і в інших сегментах комерційної нерухомості. Цієї осені попит впав у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 10–15%.
Попит почав знижуватися у другому півріччі, впродовж якого багато компаній змінили стратегію розвитку бізнесу, відмовившись від розширення на користь збереження і зміцнення того, що вже було досягнуте. Заступник генерального директора девелоперської компанії Real Estate Solutions Андрій Борщ відзначає, що скорочувати розміри приміщень, що орендуються, почали і постійні клієнти логістичних операторів. Як приклад експерти називають ІТ-компанії, різке падіння продажів яких вимушує їх зменшити займані площі в середньому на 50%. Аналогічна ситуація і в продуктовому роздробі, де багато компаній відмовилися від 20–30% займаних раніше приміщень. Свої запити скоротили навіть промисловці, що пов'язано із скороченням обсягів виробництва. Заради справедливості варто відзначити, що відтік клієнтів спостерігається далеко не зі всіх об'єктів складської нерухомості: менш за все постраждали власники складів із спеціальними умовами зберігання.
Ринок не чекає істотного збільшення складських площ
У той же час багато фахівців вважають, що попит на склади не впаде, але й не виросте, бо скоротиться приплив нових пропозицій логістичних площ.
Протягом цього року в столичному регіоні було введено в експлуатацію близько 300 тис. кв. м складських приміщень класів А і В. За словами директора департаменту інвестиційних послуг і промислової нерухомості компанії Colliers International (Україна) Аркадія Вершебенюка, «2008 року запущені «Комодор» (59,5 тис. кв. м), «МЛП-Чайка» (98 тис. кв. м), West Gate Logistics (98 тис. кв. м), Kopylov Logistic Park (27 тис. кв. м), Plazma Logistic (20 тис. кв. м), а також друга черга «Проммаш-Бровари» (9,2 тис. кв. м). До кінця року пропозиція збільшиться ще на 55 тис. кв. м.»
Наразі більшість девелоперів відклали свої проекти з будівництва логістичних складів у довгу шухляду через відсутність кредитних коштів. На думку директора компанії «АССТРА Україна» Віктора Дробязка, девелопери відмовляться від реалізації крупних логістичних проектів з нуля, тому наступного року введуть в експлуатацію лише ті склади, спорудження яких вже почалося. За оцінками Colliers International, 2009 року в експлуатацію буде введено близько 280 тис. кв. м (30% від анонсованих об'ємів), а 2010-2011 рр. — 300 тис. кв. м (20-25%).
http://www.ukr.rynok.biz/
|