|
|
«Без згоди власника заставну квартиру продати нереально»
|
2009-03-05 11:48:03
За сiчень у Львовi продали лише кiлька квартир – пропозицiй, якi б влаштовували i продавцiв, i покупцiв, небагато...
У Львовi з’являється все бiльше квартир, з вiкон яких звисають плакати з написом “Продається”. Деякi оголошення висять уже два-три мiсяцi. Про ситуацiю на ринку нерухомостi Львова розповiдає директор агентства нерухомостi Майя Андрушкiв.
– Фахiвцi кажуть, що зараз дуже сприятливий час для придбання нерухомостi – цiни знизились, до того ж це надiйне капiталовкладення. Але чи багато людей можуть дозволити собi зараз придбати квартиру?
– Якщо ранiше для агентства середнього типу одна угода на тиждень вважалось середнiм результатом, то тепер це унiкальний результат. У сiчнi мало кому з рiелтерiв вдалося укласти угоду. Але коли закiнчився наш “рамадан”, десь з 25 сiчня, люди активiзувалися. Почалися телефоннi дзвiнки, багато питань. Люди прицiнюються, починають оформляти завдатки. Але були випадки, коли завдаток оформили, а людинi не видали депозиту. В результатi угоду розiрвали, i клiєнт втратив майже п’ять тисяч завдатку. Нещодавно моєму знайомому в одному з банкiв вiдкрили кредитну лiнiю. Пiд двадцять вiдсоткiв рiчних, але ж видали! Це хороший знак, адже як тiльки банки почнуть кредитувати, почнеться рух i у нас.
– Яка ситуацiя з цiнами на житло?
– У груднi маленьку “малосiмейку” можна було придбати за 25-27 тисяч доларiв. Зараз їх практично не виставляють на продаж. Цiни на однокiмнатнi квартири коливаються у великому дiапазонi, оскiльки у рiзних сегментах знижувались по-рiзному. Хтось знижує цiну i на 50%, особливо, якщо термiново потрiбнi грошi. Є категорiя людей, якi взагалi не хочуть скидати цiни на своє житло i тримають його, бо свято вiрять, що вернуться колишнi цiни. Несуттєво знизились цiни на заставне майно - банки не хочуть продавати квартир дешевше за суму боргу.
– Тобто на львiвському ринку уже з’явились заставнi квартири.
– Такi квартири є, банки навiть хочуть спiвпрацювати з агенцiями нерухомостi. Але неоднозначна ситуацiя з реалiзацiєю такого майна. Якщо банку вдається вмовити людину пiдписати деякi папери, то вони можуть продати цю квартиру. Якщо ж людина вiдмовляється, затягує процес, таку квартиру фактично неможливо продати. Мiн’юст дав роз’яснення, що заставнi квартири можна продавати без рiшення суду, але ситуацiя все одно суперечлива – рiшення банку можна оскаржити у судi. До того ж якщо у квартирi прописанi дiти, продати нереально. Дитина до вiсiмнадцяти рокiв вважається тимчасовим власником житла, i комiтет, який захищає права дитини, не допустить продажу такої квартири.
– Деякi рiелтери прогнозують, що за кiлька мiсяцiв може виникнути дефiцит житла – продаватимуть тiльки тi, кому термiново потрiбнi грошi. Iншi чекатимуть до кращих часiв, а будiвництво нового житла призупинене.
– Такого бути не може. I покупець, i продавець завжди будуть. Але скiльки буде пропозицiй, якi вiдповiдатимуть платоспроможностi українцiв, – це iнше питання. Хоча квартири виставляють на продаж не в тому обсязi, який був минулого року, але продавцiв набагато бiльше, нiж покупцiв. Продаються в основному одно- i двокiмнатнi квартири за дуже низьку цiну. Все решта стоїть.
– У яких районах мiста найкраще продаються квартири пiд час кризи?
– Усi хотiли б придбати квартиру в центрi, але до тих цiн, якi б вони готовi заплатити, продавцi не спускають. Кiлькiсть квартир в iсторичнiй частинi мiста, якi виставленi на продаж, обмежена. Тому продаються квартири у дешевших районах – на Володимира Великого, Науковiй, – там, де є “малосiмейки”, “хрущовки”. Не дуже продаються квартири на Сиховi – вони дорогi. Квартири у таких самiсiньких панельних будинках, як i в iнших районах мiста, коштують дорожче, бо там добре розвинена iнфраструктура. Сихiв – це вже як мiсто в мiстi, там живе понад двiстi тисяч львiв’ян. У якийсь перiод там рiзко зросли цiни, i зараз власники не дуже хочуть їх знижувати. Зараз все бiльше покупцiв кажуть – здивуй мене цiною, i я вiзьму квартиру у будь-якому районi. От має людина двадцять п’ять-тридцять тисяч доларiв. Може, та квартира їй i не потрiбна, але вона розумiє, що за таку цiну це хороше капiталовкладення. У мене є клiєнти, якi згоднi навiть певну суму вилучити з бiзнесу, якщо знайдеться квартира за конкретну цiну.
– У Києвi спостерiгається “велике переселення” фiрм – офiси перемiщуються у спальнi райони, у меншi примiщення. У Львовi теж є така тенденцiя?
– Щодо оренди комерцiйної нерухомостi, то спостерiгаються двi тенденцiї. Винаймачi домовляються з власниками про зниження цiни або переїжджають у дешевше примiщення. Як правило, району змiнювати не хочуть, адже той, хто звик працювати в центрi, не захоче переїжджати на околицю. Частiше все ж власники погоджуються пiти на компромiс та знизити цiну, бо розумiють, що зараз клiєнт зможе знайти дешевше примiщення у тому ж районі.http://agent.ua/
|
|
|
|
|
|
Поиск
|
Подписка
|
|
|
|
|
|
|
|