|
|
Підготовка до Євро-2012 очима росіян
|
2009-04-27 18:55:16
Готуючись прийняти чемпіонат Європи 2012-го року, Україна розраховувала залучити інвесторів до будівництва готелів. Але девелоперів готелі і раніше не дуже цікавили через великий термін окупності, а в кризу залучити їх стало і зовсім неможливо.Крім того, більшість вже розпочатих проектів виявилися заморожено через нестачу фінансування.
Через три роки після перемоги на Євробаченні, Україна знову зловила вдачу за хвіст й отримала можливість другий раз заявити про себе європейській спільноті.У квітні 2007 року виконавчий комітет Союзу європейських футбольних асоціацій (UEFA) вирішив в 2012 році провести чемпіонат Європи з футболу в Україні та Польщі.
УЄФА неодноразово заявляла про бажання "піти на Схід" та розширити географію турніру - в цьому контексті українсько-польська заявка виглядала досить привабливо.Керівництво Союзу, правда, бентежило відсутність в обох країнах необхідної інфраструктури, але глави держав запевнили, що все побудують - спортивні об'єкти, дороги та готелі.
І плани по будівництву були намічені грандіозні.В першу чергу, Україна повинна побудувати шість великих стадіонів, що відповідають вимогам ФІФА та УЄФА, в Києві, Донецьку, Дніпропетровську, Харкові, Одесі та Львові, які були обрані для проведення матчів. До речі, в травні цього року будуть обрані чотири основні міста і два залишаться в резерві.
Крім цього, необхідно реконструювати чи модернізувати ще 30 спортивних об'єктів в цих містах та забезпечити транспортну і готельну інфраструктуру. Найбільш капіталомісткий з усіх проектів є, звичайно, дороги, стадіони та аеропорти.Тому саме основний потік коштів пішов на їх будівництво. За даними компанії Jones Lang LaSalle, в Києві ключовими об'єктами є стадіон "Олімпійський", аеропорти "Бориспіль" і "Київ".Основним об'єктом, який необхідно підготувати у Харкові, є обласний спорткомплекс "Металіст" - третій за кількістю місць після Києва та Донецька (розрахований на 41,9 тисячі місць). У Дніпропетровську необхідно реконструювати головний міський стадіон "Металург"( ?- прим. 2012ua.net) , в Одесі - стадіон "Чорноморець".У Львові планується побудувати новий стадіон та чотири тренувальних поля.
Крім того, у цих шести містах повинні бути побудовані або реконструйовані понад 140 готелів різних категорій.Як йдеться в повідомленні Київської міської державної адміністрації, за вимогами УЄФА тільки столиця України повинна надати 1950 номерів - у готелях категорії "5 зірок", 4950 номерів - у готелях категорії "4 зірки" і 400 номерів - у готелях категорії "3 зірки".Відзначимо, що це оновлені дані. У зв'язку з кризою, керівництво УЄФА трохи знизило вимоги щодо кількості готелів найвищого класу, висловивши готовність розмістити частину делегацій (тренерський склад та пресу) в готелях більш низької категорії.Раніше УЄФА вимагала надати 3920 номерів у п'ятизіркових готелях та 4250 номерів - у чотиризіркових. Кількість необхідних місць у готелях категорії "3 зірки" залишилося незмінним.
Як пояснила експерт компанії Colliers international (Україна) Катерина Дем'янчук, УЄФА, в першу чергу, орієнтується на розміщення VIP-гостей (судді, представників організації тощо), які розміщуються виключно в готелях не нижче" 4 зірки ". Вимоги до тризіркових готелів стосуються, в основному, уболівальників і не є критичними для УЄФА.
Власне, незначне зниження вимог завдання майже не поліпшило - будувати все одно доведеться досить багато.Дані щодо кількості наявних і запланованих до будівництва готелів в Києві наведені в таблиці.
Категорія готелю Кількість існуючих готелів Планується побудувати/ (станом на 1 січня 2009 р.) реконструювати до 2012 року
5 зірок 3 готелю (661 номер) 15 готелів (5515 номерів)
4 зірки 10 готелів (1278 номерів) 23 готелю (4363 номери)
3 зірки 19 готелів (3534 номера) 13 готелів (2146 номерів)
До зведення готелів українська влада розраховувала залучити приватних інвесторів.І до початку кризи, коли інвестиційні і будівельні компанії мали непоганий прибуток, в уряду були підстави на це сподіватися. Хоча задля справедливості треба зазначити, що цей сегмент і до кризи не користувався у інвесторів особливою популярністю.
Імовірно, з їх залученням відразу виникли складності - ще рік тому особливої активності в підготовці до чемпіонату не спостерігалося. "Рішення про інвестування в готель приймається в першу чергу виходячи з її середньої та довгострокової окупності, - пояснив керуючий директор Colliers International (Україна) Юрій Нартов. - Тому інвестори не будуть будувати готелі тільки через проведення чемпіонату Європи з футболу. Вони будуть виходити з доцільності розвитку проекту певного класу в даному місці й в даний час".
За рік, що минув з рішення УЄФА про проведення ЄВРО-2012, ні одне з міст фактично не розпочало роботу.
Влітку підготовка пішла активніше: почали зводити більшість спортивних об'єктів і кілька десятків готелів.
"Оскільки пріоритет було направлено на спортивні об'єкти, то в основному на завершальній стадії зараз знаходяться стадіони, - зазначив Юрій Нартов.
У Дніпропетровську відкрили сучасний стадіон "Дніпро-Арена", в Донецьку майже готовий стадіон "Донбас-Арена", до кінця 2009 року завершиться реконструкція харківського ОСК "Металіст". У Києві буде введено в дію НСК "Олімпійський", на якому відбудеться фінальний поєдинок Євро-2012.Активно будується додатковий термінал у київському аеропорту "Бориспіль".
З готелями все виявилося складніше.Оскільки на їх будівництво залучалися в основному позикові гроші, то з початком кризи частину об'єктів інвесторам довелось заморозити, так як їх фінансування виявилось під питанням.Експерти не можуть оцінити кількість припинених будівництв, відзначаючи, що легше підрахувати кількість проектів, які мають шанси на подальший розвиток - таких одиниці.
"Якщо проекти не заморожені, то все одно не факт, що в кінцевому підсумку вони будуть реалізовані, - розповіла старший віце-президент Jones Lang LaSalle Hotels Марина Смирнова. - Ми працювали на одному з таких об'єктів у Донецьку (інвестор - компанія" Герц").В пресі писали, що вони отримали фінансування на реалізацію проекту, але у нас немає даних, в якому обсязі і на яких умовах вони отримали кредит. Якщо враховувати сьогоднішні ставки, які надаються за кредитами у Москві, я не думаю, що на Україні вони істотно нижче.Наші розрахунки показують, що при вартості кредиту в 20-25 відсотків річних грошовий потік, створюваний операційною діяльністю готелю, не достатній для обслуговування боргу ".
Фахівці компанії "Соцмарт" вирішили самостійно перевірити стан існуючих будівництв і ділянок з заявленими до початку будівництва готелями. За матеріалами журналу "Світ квартир", в більшості випадків експерти не виявили навіть натяку на початок будівництва, ще частина об'єктів явно заморожені, а на деяких будуються будинки, але зовсім не ті, які були заявлені.
Більшість із заявлених об'єктів, як зазначає "Світ квартир", планують відкрити в 2012 році - у рік проведення чемпіонату, що майже нереально - всі ці готелі знаходяться на стадії проектування, багато з яких навіть не отримали схвалення на містобудівній раді Києва.
Марина Смирнова відзначає, що якщо чемпіонат запланований на 2012 рік, то починати будівництво потрібно на самому початку, або крайній термін - в середині 2010 року, однак незрозуміло,чи налагодиться фінансування."Складно сказати, в якому стані буде ринок фінансових інститутів через рік, але навряд чи протягом цього року відбудуться суттєві позитивні зрушення", - вважає експерт.
Крім того, необхідно від трьох місяців до півроку, щоб налагодити функціонування всіх служб та обладнання готелів (наприклад, апробувати ліфти), не відразу запускаються інфраструктурні об'єкти, спа-салони, ресторани - тобто потрібно ще час на доведення.Якщо готель буде відкрита безпосередньо перед подією, то це буде "сирий" варіант.
Зрозуміло, влада України вже забили тривогу.17 квітня директор Координаційного бюро з питань підготовки та проведення Євро-2012 Ілля Шевляк заявив, що підготовка готельної інфраструктури до проведення фіналу чемпіонату Європи з футболу в цілому по Україні знаходиться в зоні високого ризику.За словами Шевляка, на яке посилається агентство УНІАН, найбільш проблемними є Донецьк, Дніпропетровськ та Харків, хоча ситуація складна і в інших містах,що розраховують приймати матчі Євро-2012.
Він також висловив думку, що керівництво міст "докладе зусиль" і виконає взяті на себе зобов'язання щодо підготовки готелів. Втім, конкретні заходи директор координаційного бюро не оприлюднив.
Втім, тупикових ситуацій не буває.У січні міністр культури і туризму України Юрій Зубко заявив, що уряд України планує фінансувати інвесторів будівництва готелів до Євро-2012 з кредитних коштів, наданих міжнародними фінансовими інститутами - МВФ та ЄБРР.Він також відзначив, що інвестори, які потребують підтримки, зможуть отримати кошти вже у кінці весни.
Розмістити вболівальників (а за вимогами УЄФА, для них має бути надано близько 200 тисяч місць у готелях або інших приміщеннях) неодноразово пропонувалося використовувати гуртожитки, санаторії, пансіонати, теплоходи, а також житловий фонд."У Києві здається досить багато квартир "на добу", які компенсують дефіцит готельних номерів, - розповіла Марина Смирнова. - Була пропозиція мобілізувати цю базу замість того, щоб витрачати гроші на будівництво готелів.Цих квартир було б достатньо для вболівальників ".
У будь-якому випадку, зі зрозумілих причин Україна від проведення Євро-2012 ні за що не відмовиться, а значить, рішення проблеми знайдуться. http://%202012ua.net/
|
|
|
|
|
|
Поиск
|
Подписка
|
|
|
|
|
|
|
|