Аналитика и исследования коммерческой и жилой недвижимости Украины


Главная О компании Услуги компании Наши клиенты Реклама Контакты






Великий розпродаж

2009-09-25 19:16:46

Великий розпродаж За підсумками серпня падіння обсягів фінансування будівельних робіт в Україні становило 53,6%, дані Держкомстату. За вісім місяців 2009-го оборот будівельної галузі становив лише 21,5 млрд грн, хоча ще рік тому за такий самий період інвестиції в будівництво перевищили 46 млрд.

Ще гірші справи з житловим будівництвом — особливо у великих містах. За І півріччя в Україні було здано в експлуатацію 2,268 млн кв. м житла — на 43,9% менше, ніж рік тому. Але, наприклад, у Києві за підсумками півріччя було введено в експлуатацію лише 256,8 тис. кв. м житлової площі — на 56,9% менше порівняно з аналогічним періодом 2008 року.

З огляду на невеселі підсумки перших шести місяців, можна припустити, що обсяг житлового будівництва за підсумками 2009-го становитиме близько 4,536 млн квадратів, тоді як торік цей показник перевищив 10,496 млн кв. м. Не врятує ситуацію й фінансування забудовників через Державну іпотечну установу (ДІУ). Держпрограма передбачає добудування 10 тис. квартир сумарною площею до 1 млн кв. м, що збільшить річний обсяг будівництва житла до 5,3–5,5 млн. Навіть у кризовому 1999-му в Україні було здано понад 6 млн кв. м.

Утім, набагато цікавіша не величина, а географія падіння обсягів будівництва. При загальному спаді на рівні приблизно 44%, серед регіонів з максимальним скороченням обсягів будівництва опинився Київ, що посів 12 місце разом із Кіровоградом (-56,9% у кв. м рік до року). Крім того, до переліку «антилідерів» потрапили Донецька (-59,7%) і Дніпропетровська (-58,5%) області — теж не найбідніші регіони країни.

Головна причина, з якої три найбагатших міста у країні опинилися серед аутсайдерів — захмарні ціни на житло. Так, квадратний метр у новобудовах столиці у вересні 2009-го в середньому коштував близько 14,5 тис. грн. Для порівняння, ДІУ викуповує в забудовників житло по 2,5–4,2 тис. грн за квадрат, причому охочих не бракує. Але тільки не в Києві, Донецьку чи Дніпропетровську.

Чому за середньої по країні собівартості будівництва на рівні 4–5,5 тис. грн/кв. м житло в новобудовах Києва коштує близько 14,4 тис. грн/кв. м? Можна припустити, що причина — жадібність будівельників. Мовляв, триматимуть ціни до останнього, не знижуватимуть їх, сподіваючись на поліпшення економічної ситуації.

Почасти такі підозри підтверджує й статистика: за даними Держкомстату, у січні–серпні обсяг робіт із підготовки будівельних ділянок скоротився на 43,8%, у сфері будівництва будинків і споруджень — на 54,1%, зі встановлення в них інженерного обладнання — на 50,4%. Натомість падіння обсягів робіт із завершення будівництва зашкалює за 70%. Іншими словами, будівельні компанії й далі будують об’єкти, відкладаючи їхнє завершення на стадії оздоблювальних робіт, тобто явно очікуючи відновлення платоспроможного попиту.

Насправді, жадібність тут ні до чого. Просто у благополучні 2005, 2006 або 2007 роки кожен із забудовників платив міській владі «податок за право будувати в Києві (Донецьку, Дніпропетровську)» — у вигляді позахмарної вартості землі, хабарів або відрахувань на міські потреби, що збільшували собівартість будівництва приблизно в півтора разу. І сьогоднішні київські 14,4 тис. грн/кв. м ($1,7 тис. за курсом 8,5 UAH/USD) — це саме $1–1,1 тис. реальної собівартості будівництва в 2006–2008 роки плюс сплачена місту винагорода. Знижувати ціни нижче цього рівня — для більшості забудовників означає отримати збитки.

Але функціонувати в такому режимі нескінченно не в змозі навіть вертикально інтегровані холдинги рівня Київміськбуду. Хоч би якою великою була компанія, у неї рано чи пізно закінчаться оборотні кошти. Тож до різдвяних канікул або максимум до весни 2010-го варто очікувати початку сезону знижок, розмір яких може перевищити 30%, а то й 50% нинішньої вартості квадратного метра. Зрештою, спрацювати в мінус для будь-якої будівельної компанії краще, ніж збанкрутувати.

http://kontrakty.com.ua/

Поиск

Подписка

Базы компаний, ТЦ, БЦ, жилья
Готовые исследования, обзоры
Новости, статьи и аналитика
RSS-лента (новости, статьи и аналитика)
RSS-лента (Базы компаний, ТЦ, БЦ, жилья)
RSS-лента (Готовые исследования, обзоры)